Epidemije in zdravstvo v interakciji. Epidemije kot javnozdravstveni problem v slovenskem prostoru od epidemij kuge do 20. stoletja
Vodja projekta na ZRC
Sodelavci
Dr. Urška Bratož, Dr. Boris Golec, Dr. Matjaž Grahornik, Dr. Vanja Kočevar, Dr. Miha Kosi, Izr. prof. dr. Mija Oter Gorenčič, Alenka Kraigher-
ID oznaka
J6-3122
-
Trajanje projekta
1. oktober 2021–30. september 2024 -
Povezava na SICRIS
SICRIS zapis -
Vodilni partner
-
Vodja projekta
-
Finančni vir
Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije
Partnerji
Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta, Znanstvenoraziskovalno središče Koper
Raziskava bo obravnavala upravno-politične in zdravstveno-medicinske načine omejevanja širjenja epidemij kuge, črnih koz, kolere in španske gripe v slovenskih habsburških deželah Kranjski, Štajerski in v Avstrijskem primorju.
V fokusu raziskave bodo epidemije bolezni, ki so v kratkem časovnem intervalu v družbi povzročile visoko obolevnost in smrtnost in s tem izzvale različne protiepidemične ukrepe. Ti so v obravnavanem obdobju pojavljanja epidemij tvorili spreminjajoč se in kompleksen protiepidemični sistem. Osnovna časovna orientacija je vezana na dolgo obdobje med epidemijami kuge v srednjem veku in pandemijo španske gripe ob koncu prve svetovne vojne.
Glavna cilja raziskave sta zaznava in kontekstualizacija protiepidemičnih ukrepov v daljšem časovnem loku in ugotavljanje vpliva epidemij na oblikovanje zdravstvenih politik in oblasti ter organizacijo zdravstva v slovenskem prostoru. Oba cilja bosta dosežena s problemsko obravnavo posameznih protiepidemičnih ukrepov in na njih vezanih zdravstvenih tematik kot so:
- zapiranje deželnih meja, zdravstveni kordoni in prepoved trgovanja,
- karantena,
- cepljenje,
- vpliv epidemij na spremembe zdravstvenih politik in razvoj zdravstva,
- obravnava okuženih in bolnih.
V okviru naštetih tematik bodo obravnavani še kreatorji in izvajalci protiepidemičnih ukrepov in njihove gospodarske in socialne posledice.
Predlagana raziskava predstavlja v slovenski historiografiji prvi poskus obravnave zgodovine epidemij z vidika zgodovine dolgega trajanja (longue durée). Preučevanje preteklih ukrepov in njihovih posledic pri zamejevanju historičnih epidemij v slovenskem prostoru bo pomembno prispevalo tudi k razumevanju širšega zgodovinskega konteksta ukrepov, ki jih doživljamo v sodobni pandemiji bolezni COVID-19.