06
JUN
13:00
Vabilo na odprtje prostorov in razstave Kam so vse umetnine šle?
06. junij 2018 ob 13:00 do 06. junij 2018 ob 18:00
Maribor, Moše Pijada 22
Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta ZRC SAZU 6. junija 2018 prvič odpira vrata v svojih novih prostorih v Mariboru (Moše Pijadejeva ulica 22). Oblikovanje raziskovalne izpostave za preučevanje in promocijo umetnostne dediščine Maribora in Štajerske sta omogočila Mestna občina Maribor in Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti, v katerega sestavi deluje Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta. Novi prostori predstavljajo pomembno pridobitev za inštitut, ki je še zlasti v zadnjih šestih letih usmeril svoje znanstvenoraziskovalno delo na ožje področje Maribora in se osredotočil na raziskave njegovih spomenikov, življenja in opuse umetnikov. Umetnost Maribora je predstavljena na spletnem portalu Likovna umetnost v prostoru mesta Maribor (mariborart.si) in v knjižni zbirki Umetnine v žepu. Inštitut želi z vzpostavitvijo raziskovalne izpostave nadaljevati s preučevanjem umetnostne dediščine vzhodne Slovenije in jo v luči novih spoznanj približevati strokovni in zainteresirani javnosti.
Ob otvoritvi bodo spregovorili:
prof. dr. Oto Luthar, direktor
ZRC SAZU
izr. prof. dr. Barbara Murovec, predstojnica
Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta ZRC SAZU
izr. prof. dr. Petra Svoljšak, predstojnica
Zgodovinski inštitut Milka Kosa ZRC SAZU
prof. dr. Marko Jesenšek, prorektor
Univerza v Mariboru
doc. dr. Franci Lazarini, predstojnik
Oddelek za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Mariboru
Prostore in razstavo bo odprl župan
Mestne občine Maribor dr. Andrej Fištravec.
Razstava:
Kam so vse umetnine šle?
Transferji in odtujitve predmetov kulturne dediščine v Sloveniji med drugo svetovno vojno
Vodstvo bodo izvedli avtorji razstave Franci Lazarini, Renata Komić Marn, Tina Košak, Katarina Mohar, Barbara Murovec, Nika Vaupotič in Barbara Vodopivec, člani raziskovalne skupine evropskega HERA raziskovalnega projekta Transfer predmetov kulturne dediščine v regiji Alpe-Adria v 20. stoletju (TransCultAA).
Razstava bo odprta do 20. oktobra 2018.
Vabimo tudi na strokovni ogled Vurnikove kolonije:
izr. prof. dr. Marjeta Ciglenečki:
Po sledeh Ivana Vurnika v Mariboru (Vurnikovi dnevi 2018)
Začetek sprehoda ob 16.00 pred cerkvijo Svetega rešnjega telesa na Cesti zmage 17. Ciglenečkijeva je tudi avtorica knjižice o Vurnikovi koloniji, ki je izšla v zbirki Umetnine v žepu leta 2014.
VABILO: vabilo_zgibanka_mb.pdf